Skip to main content

Szerepkörök és jogosultságok

A Tudástáron belül a felhasználók lehetőségeit a hozzájuk rendelt szerepkörök és a szerepkörökhöz biztosított jogosultságok szabályozzák. Egy felhasználóhoz több szerep is hozzárendelhető, ebben az esetben az engedélyek halmozódnak, és a felhasználó bármilyen képességet megkap, ha valamelyik szerepkör rendelkezik ezzel a képességgel.

 

Irányító szerepek

A szerepköröket az adminisztrátor felhasználó hozhatja létre és szerkesztheti, ha a Tudástár felületén a „Beállítások > Szerepkörök” menüpontra lép. Egy új példányban alapértelmezett szerepkörök állnak rendelkezésre a gyakori használati esetekhez. Egy szerep megváltoztatásakor módosíthatja a jogosultságokat, amelyek bizonyos rendszerszintű képességeket biztosítanak. Ezenkívül látni fog egy sor „Eszközengedélyt”, amelyek az adott szerepkör tagjai számára biztosított alapértelmezett képességek a rendszeren belüli tartalomhoz. Ezeket a tartalomszintű engedélyek felülbírálhatják. Számos eszközengedély rendelkezik „Saját” opcióval. Ez csak akkor biztosítja a szerepkör tagjainak a képességet, ha egy elem tulajdonosa a rendszerben.

 

Szerepek kiosztása

Szerepkörök rendelhetők a felhasználókhoz, egy adminisztrátorhoz, aki a felhasználói profilt szerkeszti a felület „Beállítások > Felhasználók” területén. Itt több szerepkör is hozzárendelhető egy felhasználóhoz, ebben az esetben az engedélyek halmozódnak, és a felhasználó bármilyen képességet megkap, ha valamelyik szerepkör rendelkezik ezzel a képességgel.

Ne feledje, hogy a Tudástár bizonyos mechanizmusai képesek megváltoztatni a felhasználó szerepkörét. Ezek tartalmazzák:

  • Az „Alapértelmezett felhasználói szerep a regisztráció után” opció a regisztrációs beállításoknál.
  • LDAP csoport szinkronizálás.
  • SAML2 csoport szinkronizálás.

 

Tartalomszintű engedélyek

Az engedélyek szükség szerint felülbírálhatók polc, könyv, fejezet vagy oldal szinten. Ezt megteheti az „Engedélyek” művelettel, amikor ilyen tartalmat tekint meg, bármely olyan felhasználó által, aki rendelkezik „Összes/saját engedélyek kezelése” szerepköri engedéllyel.

Az engedélyek nézetében a „Szerepkör engedélyeinek felülbírálása” legördülő menü segítségével kiválaszthatja a szerepkört, amelyhez engedélyeket kíván beállítani. Mentéskor ezek az egyéni engedélyek felülírják a szerepkörök által a konfigurált tartalomelemhez biztosított alapértelmezett engedélyeket.

A „Mindenki más” opció elérhető, amely lehetővé teszi az engedélyek felülbírálását/vezérlését minden olyan szerepkör számára, amely nincs kifejezetten felülírva. Alapértelmezés szerint az „Alapértelmezett értékek öröklése” lesz kiválasztva ennél az elemnél, ami azt jelenti, hogy a rendszer normál szerepkör-engedélyeket használ, kivéve, ha felülbírálják. A jelölőnégyzet kijelölésének törlése helyett az ugyanabban a sorban konfigurált engedélyeket fogja használni.

A BookStack tartalomszintű engedélyei a következőképpen viselkednek:

  • A könyvekre vagy fejezetekre alkalmazott egyéni engedélyek automatikusan lépcsőzetessé válnak az összes gyermektartalomra, kivéve, ha az adott tartalomnak saját egyéni engedélyei vannak.
  • A polcokra alkalmazott egyéni engedélyek a könyvekhez való sok-sok kapcsolat miatt nem lépnek át automatikusan, de szükség esetén egyetlen művelettel átmásolhatók az összes alárendelt könyvre.
  • Az alapértelmezett rendszergazdai szerepkör mindig megtartja az összes engedélyt a végső irányításhoz, és ez a szerepkör nem konfigurálható az engedélynézetekben.

Ha az egyéni tartalomszintű engedélyek aktívak, és az aktuálisan megtekintett elemet érintik, egy jelző jelenik meg a részletek oldalsávjában. Ha jogosultsága van az aktív tartalomszintű engedélyek szerkesztésére, akkor ez egy hivatkozásként működik, amely a megfelelő engedélyek nézetéhez vezet, még akkor is, ha egy szülő fejezetre vagy könyvre vonatkozik.